
Woda – jak ją pić
Warto zapoznać się z tymi regułami, aby jak najlepiej korzystać z picia wody.
- Pij małymi łykami, często a mniej. Nie wypijaj od razu dużej ilości wody. Jeśli wypijesz za szybko to ta po prostu „przeleci” przez Twój organizm. Nie zdąży on utrzymać wody, aby prawidłowo rozłożyć pożywienie i zapewnić sobie odpowiednich substancji odżywczych. Dodatkowo ślina zostanie rozcieńczona, co wpłynie na osłabienie procesów trawienia. Najlepiej popijaj wodę często w niewielkich ilościach po 60-90ml
- Nie pij wody bezpośrednio po dużym posiłku. Tuż po nim, organizm ma mnóstwo pracy, podczas trawienia pokarmu. Pijąc wodę możemy rozcieńczyć soki trawienne, co wpłynie na wzrost poziomu insuliny. Na skutek tego możemy poczuć się ociężali, wzdęci, senni oraz doświadczyć niestrawności. Najlepiej odczekaj 1-2h po posiłku.
- Nie pij wody także szybko, tuż przed posiłkiem, zrób to najlepiej 40min wcześniej.
- Nie pij lodowatej wody! To kurczy naczynia krwionośne i zaburza procesy trawienne. Może wpłynąć także na wolniejszą utratę wagi, ponieważ niskie temperatury utwardzają tłuszcze w pożywieniu. Dodatkowo niska temperatura wody może stymulować n. Błędny, jeden z najważniejszych nerwów w organizmie. Pozwala on między innymi utrzymać rytm serca w normie. Zimna woda dostarcza mu nieprawidłowych informacji powodując zwolnienie jego rytmu.
- Nie pij wody w pośpiechu, biegnąc, stojąc czy idąc. Mięsnie i układ nerwowy są wtedy napięte, co utrudnia procesy wchłaniania.
- Pij wodę tuż po przebudzeniu się. Dzięki temu wykorzystasz „poranną ślinę” i wspomożesz procesy trawienne w ciągu całego dnia. A także nawodnisz organizm po całej nocy.
- Pij szklankę wody przed snem. Usprawnisz w ten sposób krążenie krwi w ciągu nocy, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko wystąpienia udarów czy zawałów serca. Warto wypijać minimum 5 szklanek wody dziennie, gdyż zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób serca oraz udarów mózgu.