Cellulit – ciekawostki, których nie znałaś
Cellulit-ciekawostki
Dlaczego „cellulit boli”?
Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego „cellulit boli”? Odpowiedź jest prosta. Zmiany w tkance podskórnej/otorbione guzki, „rozpychając się” uciskają na zakończenia nerwowe, które wysyłają impuls do mózgu, że coś jest nie tak i stąd dolegliwości bólowe. Jednakże spokojnie, cellulit boli głównie podczas szczypania czy uciskania skóry i tkanek, na co dzień nie powinnaś odczuwać większych dolegliwości bólowych związanych z „pomarańczową skórką”, jeśli jest inaczej zgłoś się do specjalisty.
Dlaczego mężczyźnie (prawie w ogóle) nie mają cellulitu?
Niesprawiedliwość jaka spotyka kobiety w kwestii cellulitu, czyli dlaczego to głównie u Pań widać „pomarańczową skórkę”, a u Panów nie!?
Odpowiedź jest banalnie prosta…i niestety nie mamy na to żadnego wpływu!
Wiąże się to z budową komórek tłuszczowych, które u kobiet są ustawione bardziej dachówkowato niż u mężczyzn przez co łatwiej ulegają uciskowi jaki wywołuje na nie tkanką łączną i łatwiej się „wybrzuszają” tworząc „pomarańczową skórkę”. Komórki tłuszczowe Panów ułożone są bardziej horyzontalnie dzięki czemu nie poddają się tak łatwo tkance łącznej i nie doskwiera im problem cellulitu. Ponadto Skóra mężczyzn jest średnio o 25% grubsza niż kobiet, co związane jest z wyższym stężeniem testosteronu. Skóra właściwa mężczyzn charakteryzuje się także większą gęstością włókien kolagenowych, a ich ubytek w miarę starzenia się zachodzi wolniej.


Uwielbiasz wąskie spodnie? Powinnaś to wiedzieć!
Noszenie zbyt ciasnego ubrania może spowodować wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Po pierwsze utrudniają przepływ krwi, przyczyniając się do powstawania żylaków, po drugie ograniczają także nasz drenaż limfatyczny, przez co nasz organizm może mieć problem z usuwaniem toksyn oraz powstawaniem obrzęków. Taka sytuacja stanowi idealne podłoże do tworzenia się cellulitu oraz pieczenia i drętwienia nóg. Zbyt długi i intensywny ucisk żołądka i jelit powoduje pojawianie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wzdęcia, zaparcia, chorobę refluksową czy nawet wrzody żołądka.
Widzisz po całym dniu odgniecione ślady szwów na swoim ciele?? Daj mu odetchnąć!
Czynniki sprzyjające cellulitowi, o których rzadko się mówi
Czynników sprzyjających rozwojowi „pomarańczowej skórki” jest wiele, niektóre są oczywiste inne trochę mniej. Genetyka, rasa, płeć należą raczej do tych bardziej znanych powodów na które zrzucamy cała winę. Niestety oprócz tego często, nieświadomie same sobie szkodzimy, dlatego warto poznać wszystkie czynniki sprzyjające cellulitowi i wyeliminować je. Ciasne ubrania powodują ograniczenie przepływu żylnego i limfatycznego, podobnie jak długie siedzenie czy odwodnienie. Brak ruchu, dieta i używki stanowią kolejną grupę czynników, które na pewno większość z Nas zna, ale nie każda zapewne wie, że negatywny wpływ mają także środki antykoncepcyjne które przyjmujemy oraz mniej oczywista rzecz gorące kąpiele, sauny i nadmierne opalanie oraz stres i depresja. Warto także wspomnieć nie tylko o długim siedzeniu, ale o jakości siedzenia. Zwracaj uwagę, aby nie zakładać zbyt często nogi na nogę, a jeśli już musisz to robić, to jak najczęściej zmieniaj nogi, sprawdź także czy Twoje krzesło nie uciska za bardzo Twoich ud lub dołów podkolanowych.